Haberler

Yuva Derneği / Haberler  / Sultanbeyli Uçan Kütüphane’de Zaman Dolu Dolu Geçti

Sultanbeyli Uçan Kütüphane’de Zaman Dolu Dolu Geçti

Alman Kültür Merkezi, Sultanbeyli Belediyesi ve Mülteciler Derneği ortaklığıyla yürüttüğümüz “Uçan Kütüphane” projesi ile Sultanbeyli’de 2016 yılından bu yana, 138 Suriyeli, 142 yerel halktan çocukla doğrudan düzenli programlar ve 882 çocukla dolaylı aktiviteler gerçekleştirdik. Uçan Kütüphane şimdi İstanbul’daki yolculuğuna Avcılar’daki yeni istasyonunda, YUVA ve Avcılar Kaymakamlığı koordinasyonu ve Avcılar Belediyesi ortaklığıyla devam edecek.

Uçan Kütüphane, Suriyeli ve yerel halktan çocuk ve gençler için sokakta geçirdikleri zamanı kaliteli vakte çevirdikleri, eğlenerek öğrenmenin keyfine vardıkları, yeteneklerini keşfettikleri, birbirleri arasında dayanışma ve paylaşma ilişkilerini güçlendirdikleri bir buluşma noktası oldu. Katılımcılara erişmek için öncelikle bir açılış organizasyonu ile Sultanbeyli’deki mültecileri ve yerel halkı Uçan Kütüphane’yle tanıştırdık. Mahalleli çocuk ve ailelere ev ziyaretleri yaparak hazırlanan iki dilli (Arapça ve Türkçe) broşürler ve sokak aktiviteleri aracılığıyla kütüphane için oluşan merakı pekiştirdik.

Uçan Kütüphane Sultanbeyli’de kaldığı süre boyunca, çocukların kitap okuyup hikâyenin sonunu kendi hayal dünyaları ile harmanlayıp tamamladıkları, sinema biletleri ile minderlerine kurulup film izledikleri, çevrelerindeki atık malzemelerden kullanışlı ürünler tasarladıkları, yaratıcıklarını geliştirdikleri bir alan oldu. Çocuklar katıldıkları atölyelerde birer kurabiye canavarı olup mutfakta kendi besinlerini hazırlamayı öğrendiler, pozitif bilimlerle birer kâşif olup keşfettikleri duvarları renklendirerek dile getirdiler, parmaklarıyla kuklaları buluşturup hikâyeler yarattılar. Uçan Kütüphane, Arapça ve Türkçe okuma-yazma etkinliklerinin yanı sıra, çocukların birlikte şarkı söyleyip, adım adım dans ettiği, palyaçoluğu ve sirk gösterilerini öğrenip birbirinden keyifli dakikalar geçirdiği pek çok etkinliğe ev sahipliği yaptı. Tüm bu atölye çalışmaları sırasında, çocukların ruhsal iyilik hallerini ve öğrenme ihtiyaçlarını gözeten yöntemler kullandık.

Uçan Kütüphane şimdi yeni evi Avcılar’da deneyimli eğitmenleri ve gönüllüleri aracılığıyla, yarattığı güvenli ve kapsayıcı öğrenme alanlarını çocuklarla, gençlerle ve yetişkinlerle buluşturmayı amaçlıyor.

Uçan Kütüphane Nedir?

Uçan Kütüphane, kamusal hizmetlere erişimi sınırlı olan ya da olmayan bölgelere mobil konteyner aracılığı ile ulaşarak yereldeki çocukların ve gençlerin kendilerine güvenli birer gelecek kurmalarını desteklemek üzere yaşam becerilerini güçlendiren ve sosyal uyum temelli çalışmalar yürüten alternatif bir öğrenme alanıdır.

Bu kapsamda, Uçan Kütüphane, çocukların ve gençlerin okula erişimlerini kolaylaştırmak, sokakta geçirilecek vakitlerini kaliteli zamana çevirmek, çocuklar ve gençler için güvenli ve kapsayıcı alanlar yaratmak üzere oluşturduğu sosyal aktivite programları ile faaliyetlerini Ocak 2017 – Ağustos 2017 tarihleri arasında İstanbul, Sultanbeyli’de hayata geçirdi. Bu süreçte, okula kısmen gidebilen veya okula gitme imkânı olmayan dezavantajlı durumda bulunan yerel halktan ve Suriyeli 7-14 yaş aralığında çocuklara ve 18-27 yaş aralığındaki gençlere ulaştık.

7 aylık süreçte, Uçan Kütüphane Aktivite Programı kapsamında 13 atölye çalışması tasarladık. Bu atölyeleri 7-14 yaş aralığındaki çocukların ilgi ve ihtiyaçlarına uygun şekilde planlayıp, her uygulamada farklı konulara değinerek uyguladık. Çocuk ve Gençlik Çalışanı Eğitim Programı kapsamında ise 18-27 yaş aralığındaki gönüllü gençlere ulaştık. Program bünyesinde, atölyelerde, Suriyeli ve yerel halktan gençlerin, çocuklarla buluşarak kolaylaştırıcı rolü üstlenmeleri için fırsatlar yarattık. Böylece gençlerin yaşam içerisinde sorumluluk alan bireyler olarak gelişimlerine katkı sağlanmaya çalıştık.

Yürütülen faaliyetler sonucunda, Uçan Kütüphane, uyguladığı programlar ile çocukların ve gençlerin eğlence ve umutlarını içine katabildikleri ve kendilerini “ikinci evimiz” olarak tanımladığı, birbirleri arasındaki arkadaşlık bağlarını güçlendirdikleri ortak bir buluşma noktası oldu.