Skip to main content

Sürdürülebilirlik

Tüm çalışmalarımızda bugünü var ederken, yarının sorumluluğunun da üzerimizde olduğunun bilinciyle hareket ediyoruz. İhtiyaç ve isteklerimiz arasındaki ince fakat önemli çizgiyi göz önünde bulunduruyor ve tüm canlılarının yaşamına ev sahipliği yapan dünyamız için her anlamda ihtiyacımız kadar tüketmeye çabalıyoruz.

Projelerimizde, bir projenin yaşam döngüsünü baştan kurgulayıp, ekolojik ve sosyal anlamda olumlu bir etki yaratacak ve bizler oradan çekildiğimizde de bu olumlu etkiyi devam ettirecek şekilde hareket ediyoruz.

Ancak bu şekilde sürdürülebilir bir değişimin yaratılabileceğine inanıyoruz.

Saygı

Bütün projelerimizin, özellikle de eğitimlerimizin temelinde saygı anlayışı yatıyor. Projelerimizle, bu programlara katılan insanlarda bir değişim yaratmak ve yaşamlarına bir şeyler katmak istiyoruz, bunu yaparken insanların güncel kültürlerine ve tercihlerine saygı gösteriyoruz.

Katılımcılarımızla kurduğumuz ilişki, eşitler arasında kurulan bir ilişkidir: Bir eğitim kurumu olarak öğreteceklerimiz var, bununla birlikte onlardan öğreneceklerimiz de var. Öğrenmenin karşılıklı bir süreç olduğuna inanıyoruz.

İnsan ve Doğa Hakları

Projelerimizi insan ve doğa hakları temelli düşünüyoruz ve tasarlıyoruz. Bu dünyadan başka yuvamız yok. Hepimiz, ortak bir kadere sahip birbiriyle ilişkili ve birbirine bağımlı varlıklardan oluşan, parçalanamaz ve canlı bir topluluğun parçasıyız. Ayrımcılığın karşısında duruyor, dezavantajlı kesimleri destekliyoruz. Nasıl insanın yaşamaya, ihtiyaçlarının karşılanmasına, gelişmeye, özgürlüğe hakkı varsa, yeryüzünü paylaştığımız diğer canlıların da var. İnsan haklarının doğa haklarının ayrılmaz bir parçası olduğunu düşünüyoruz.

Çeşitlilik

Yuvamızın en önemli özelliklerinden biri çeşitlilik. Bu çeşitlilik doğal süreçlerin işlemesini sağlayarak yaşamı mümkün kılıyor. Doğanın bu çeşitliliğini korumak, canlı türlerinin azalmasını engellemek bizim görevimiz.

Tek tip bir canlı nasıl mümkün değilse, tek tip bir insan da mümkün değil. Biz insanlar da renklerimizle güzeliz – beyazımızla ve siyahımızla, engellerimizle, dillerimizle, farklı tercihlerimizle güzeliz. Bu farklardan hiç bir tanesini yitirmeden eşitlik ve çeşitlilik istiyoruz.