Haberler

Yuva_Derneği / Haberler  / Uçan Kütüphane Festivalimiz Gerçekleşti!

Uçan Kütüphane Festivalimiz Gerçekleşti!

7 Eylül Cumartesi günü, neşesi dilimizde, yüzümüzde ve yüreğimizde kalan bir festival gerçekleştirdik.  Festivalimiz, Uçan Kütüphane’nin yeni ve üçüncü durağı olan Leyla Bayram İlkokulu’nun bahçesinde gerçekleşti. Festival ile Uçan Kütüphane, Goethe Enstitüsü tarafından derneğimize de devredildi.

Festivalin açılış konuşmaları, Uçan Kütüphane Projesini destekleyen Almanya Dışişleri Bakanlığı adına Almanya İstanbul Başkonsolosu Michael Reiffestual, proje ortağımız İstanbul Goethe Enstitüsü Müdürü Reimer Volker ve Direktörümüz Erdem Vardar tarafından yapıldı.

İlk konuşmayı yapan Reiffenstuel, YUVA ve Goethe Enstitüsü çalışanlarına en derin şükranlarını duyduğunu belirterek “Siz olmasaydınız, entegrasyon ve eğitim alanındaki bu proje, bu kadar başarılı olamazdı.” dedi.

İkinci konuşmayı yapan proje ortağımız Goethe Enstitüsü İstanbul Müdürü Dr. Reimar Volker ise projede emeği geçenlere ve projeyi destekleyenlere teşekkür etti, “Uçan Kütüphane kendi başına boş bir konteyner. Siz değerli çocuklar bu konteyneri mutlulukla, fikirlerinizle ve emeklerinizle doldurdunuz. Bu kadar güzel şeyler yaptığınız için özellikle çocuklara teşekkür etmek istiyorum.” dedi.

Direktörümüz Erdem Vardar ise  “Uçan Kütüphane bizim için çocukluk demek, insanlık demek, eğlenmek demek, öğrenmek demek. Yuva Derneği çalışanları olarak Avcılar İl Milli eğitim Müdürlüğü ve Leyla Bayram İlkokulu ile yapacağımız yeni iş birliği için çok heyecanlıyız. Uçan Kütüphane’nin sizlerle yapacağı yeni etkinlikler için de çok heyecanlıyız.” diyerek son açılış konuşmasını gerçekleştirdi.

Konuşmaların ardından Avcılar Belediye Başkan Yardımcısı Yazgülü Karataş ve Leyla Bayram İlkokulu Müdürü İsmail Mustafa Akçay’a Uçan Kütüphane’ye bugüne kadarki destekleri ve emekleri için plaket takdim edildi.

Konuşmaların ardından “Uçan Kütüphane”nin Derneğimize devir töreni yapıldı.

 

Uçan Kütüphaneli Çocuklar Sahnedeydi

Festival, Uçan Kütüphaneli çocukların Lindy Hop, MeloBe adlı gösterilerinin sergilenmesiyle devam etti. Lindy Hop dansı eğitmenimiz Pınar Göktaş, beden perküsyonu eğitmenlerimiz Kekeça ekibi de sahnede çocuklarlaydı.

Çocukların doyasıya eğlendiği bir gün 

Açılış konuşmaları ve sergilerin ardından açık alan aktiviteleri gerçekleştirildi. “Uçan Kütüphane Sergiliyor” köşesinde Uçan Kütüphaneli çocukların bugüne kadar yaptığı çalışmalar sergilendi. Çocuklar, Survivor parkında birlikte hareket etmenin; Ebru-Suda Yüzen Boyalar atölyesi ile ebru yapmanın; Fırçaların Dansı-Boyama atölyesiyle koca tuvale bir fırça renk vurmanın heyecanını yaşadılar.

 

Festivalin ardından

Boyama atölyesini, geçtiğimiz yıl okulun duvarlarını birlikte boyadığımız, Uçan Kütüphane’ye yeni elbisesini giydiren sanatçı Jose Carlos Conde Acuaviva gerçekleştirmişti. Çocuklarla boyadığı tuval, okulun içerisinde yerini aldı.

9 Eylül Pazartesi günü, okula giren tüm çocuklar tuvalin renkleri ile buluştu.

Uçan Kütüphane ise kapısını çalan çocuklara “Merhaba” diyor, “Burda ne var?” diyen merakı çocukların adımlarına ev sahipliği yapıyor.

Henüz tanışmayanlar için Uçan Kütüphane: 

Aralık 2017’den bu yana 10 bine yakın çocuk ve gencin yüreği ile yollarımızın kesiştiği taşınabilir bir öğrenme alanıdır.

UÇAN KÜTÜPHANE VİDEOSU İÇİN TIKLAYINIZ!