Haberler

Yuva Derneği / Haberler  / Yuva Derneği Basın Bülteni: “Sokağıma Ses, Mahalleme El Veriyorum” Projesi Ümraniye’ye Kütüphane Kazandırdı

Yuva Derneği Basın Bülteni: “Sokağıma Ses, Mahalleme El Veriyorum” Projesi Ümraniye’ye Kütüphane Kazandırdı

 

Yuva Derneği’nin yürüttüğü ve Sabancı Vakfı Hibe Programı ile desteklenen “Sokağıma Ses, Mahalleme El Veriyorum” Projesi kapsamında İstanbul Ümraniye’de bulunan Şehit Sevgi Yeşilyurt İlköğretim Okulu’nun kütüphanesi yenilendi. Kitaplık, masa ve sandalyelerden oluşan kütüphane mobilyası, ışıklandırma, duvar boyama, perde ve zemin kaplaması ile yeniden düzenlenen kütüphanenin açılışı 28 Kasım 2018 tarihinde gerçekleşti.

Şehit Sevgi Yeşilyurt İlköğretim Okulu Müdürü Sıtkı Gülçe, Yuva Derneği Program Yöneticisi Aslı Çavuşoğlu ve Sabancı Vakfı Hibe Programları Koordinatörü Deniz Başkan’ın katıldığı törende; “Sokağıma Ses, Mahalleme El Veriyorum Projesi”ne ilişkin kısa bilgiler de paylaşıldı. Açılışta konuşan Yuva Derneği Program Yöneticisi Aslı Çavuşoğlu, “Biz Yuva Derneği olarak Ümraniye’deki merkezimiz vasıtasıyla Topağacı Mahallesi’nde yaklaşık bir yıldan beri birlikte yaşamı ve sosyal uyumu destekleyici bir mahalle çalışması yürütüyoruz. Ümraniye, İstanbul’da en fazla Suriyeli’ye ev sahipliği yapan ikinci ilçe. Bu kütüphanenin yenilenmesi ile de burada eğitim alan tüm çocukların ortak kullandıkları mekânların onlara daha iyi hizmet verebilmesine bir katkı sağlamak istedik” dedi.

Proje Hakkında:

Yuva Derneği ve Sabancı Vakfı işbirliği ile 2017-2018 yılında yürütülen “Sokağıma Ses, Mahalleme El Veriyorum Projesi” kapsamında, mahalle bilincini ve kültürünü geliştirici çalışmalarla geçici koruma altında yaşayan Suriyeliler ve yerel halk arasındaki sosyal uyumu ve barışı destekleyen etkinlikler gerçekleştirildi.

YUVA Hakkında:

YUVA; tüm canlıların ve bizden sonraki nesillerin haklarına saygılı bir insanlık, sürdürülebilir bir yaşam ve yoksulluğun ortadan kalktığı bir gelecek için çalışmalarına 2010 yılından beri devam ediyor. İstanbul Koşuyolu’ndaki genel merkezinin yanında Türkiye’nin farklı illerindeki temsilcilikleriyle yılda yaklaşık 30 bin kişiye eğitim, geçim kaynakları, sosyal uyum ve koruma hizmetleri götürüyor. www.yuva.org.tr

Sabancı Vakfı Hakkında:

Sabancı Vakfı 44 yıl önce toplumsal gelişmeye katkı sağlamak amacıyla kurulmuştur. Burslar ve ödüllerle başarılı bireyleri destekleyen Vakıf, Fark Yaratanlar Programı ile bireylere ilham vermeyi, Türkiye’de bir ilk olarak hayata geçirdiği Hibe Programı ile de sivil toplumun güçlenmesine katkı sağlamayı hedeflemektedir. Vakıf, herkesin haklardan eşit yararlandığı bir toplum vizyonuyla çalışmalarını sürdürmektedir. Bu kapsamda hayata geçirilen Hibe Programı ile toplumsal sorunlara yönelik çözüm üreten sivil toplum kuruluşlarının projelerine destek verilmektedir. Sabancı Vakfı, 11 yılda 148 projeye destek vermiş ve yüz binlerce kişinin hayatına dokunmuştur.

Bilgi için:

YUVA Kurumsal İletişim Koordinatörü

Emre Erdoğan – emre.erdogan@yuva.org.tr  – 0549 813 23 01