Haberler

Yuva Derneği / Haberler  / Gençler Üniversiteli Olmaya Bir Adım Daha Yaklaştı

Gençler Üniversiteli Olmaya Bir Adım Daha Yaklaştı

Gençler Üniversiteli Olmaya Bir Adım Daha Yaklaştı

“Kariyer Günü: Üniversiteli Olmaya Bir Adım Daha Yaklaşıyoruz” başlıklı etkinliğimizi gerçekleştirdik.

Kentsel Bölgelerde Yaşayan Suriyeli Gençlerin Eğitime Erişiminin Geliştirilmesi Projesi kapsamında düzenlediğimiz etkinliğimizde, 16 Aralık Pazar günü, Sultanbeyli Çocuk ve Gençlik Eğitim Merkezi’nde üniversiteye hazırlanan ve hazırlanmak isteyen gençlerle bir araya geldik.

Yuva Derneği’nin projeye ilişkin tanıtım ve açılış konuşması ile başlayan etkinlikte, proje ortağımız Sultanbeyli Belediyesi adına Mehmet Aktaş konuşma yaptı. Aktaş, konuşmasında projenin ve gençlerin üniversiteye erişiminin önemine değindi. Eğitimlerimizin ilk dönemine katılan ve üniversiteyi kazanan katılımcımız ise yaptığı konuşmasında üniversiteye hazırlık sürecini anlattı.

“Çokkültürlü ve Kapsayıcı Üniversiteler İçin” başlıklı panelde oturumunda, Özyeğin Üniversitesi’nden Doç. Dr. Deniz S.Sert,  İstanbul Aydın Üniversitesi’nden Dr. Gülay Uğur Göksel ve Yalova Üniversitesi’nden Polat Alpman, konuşmalarında, gençlerin üniversitede buluşabileceği olanaklara, meslek seçiminin bölüm seçimi üzerindeki etkisine, üniversiteye hazırlık sürecinde kendine inanmanın önemine değindiler.

Verilen arada, Yuva Derneği tarafından hazırlanan Suriyeli Gençler için Yükseköğretime Giriş Yol Haritası kitapçığı dağıtıldı. Ardından gençlerin ellerinde kitapçıklar eşliğinde, kitapçığın tanıtımı yapıldı. İnteraktif bir yöntemle yürütülen oturumda, merak edilenler dile geldi, yanıtlarını buldu.

Son olarak, açılan YÖS kaynak standında gençler, Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı kaynakları hakkında bilgi ve destek aldılar.

Etkinlik aralarında ise gençler, hayallerindeki üniversiteleri, bölümleri renkli kartonlara astılar. Kendilerine sınavdan sonra okumak istedikleri birer mektup yazıp mektup zarflarına doldurdular. Mektuplarını sınavdan sonra gelip okumak üzere etkinlik alanında bıraktılar.

Haritaya ulaşmak için:

Suriyeli Gençler için Yükseköğretime Giriş Yol Haritası Kitapçığı Yayımlandı

Proje Hakkında:

17- 29 yaş arası Suriyeli gençlerin yoğun ilgisi ve üniversiteye yerleşebilme heyecanıyla Aralık 2017’de başladığımız Yükseköğretime Hazırlık Eğitim Programları, YUVA, Sultanbeyli Belediyesi, Sultanbeyli Mülteciler Derneği işbirliğinde ve AB tarafından fonlanan ve Alman Akademik Değişim Servisi (DAAD) ile British Council, Campus France ve Nuffic tarafından yürütülen HOPES Projesi’nin hibe programının parçası olarak gerçekleşiyor.