Haberler

Yuva Derneği / Haberler  / Gençler Geleceğe Artık Umutla Bakıyor

Gençler Geleceğe Artık Umutla Bakıyor

 

 

 

 

 

 

 

 

Kentsel Bölgelerde Yaşayan Suriyeli Gençlerin Eğitime Erişiminin Geliştirilmesi Projesi kapsamında, gençlerin üniversiteye girişini destekleyen Yabancı Öğrenci Sınavı (YÖS) Hazırlık ve İkinci Dil Olarak Türkçe Hazırlık (TÖMER) eğitimlerimizin ilk aşamasını tamamladık.  11 Ağustos 2018 tarihinde Sultanbeyli Mülteciler Eğitim Merkezi’nde gerçekleştirdiğimiz sertifika töreninde, katılımcılarımız, Yuva Derneği Program Direktörü Özge Sönmez’in, eğitmenleri Sibel Bozkaya’nın, proje ortaklarımız Sultanbeyli Belediyesi adına Mehmet Aktaş’ın ve Mülteci Eğitim Merkezi adına Derya Kaygısız’ın ellerinden sertifikalarını aldılar.

17- 29 yaş arası Suriyeli gençlerin yoğun ilgisi ve üniversiteye yerleşebilme heyecanıyla Aralık 2017’de başladığımız eğitimler, YUVA, Sultanbeyli Belediyesi, Sultanbeyli Mülteciler Derneği işbirliğinde ve AB tarafından fonlanan ve Alman Akademik Değişim Servisi (DAAD) ile British Council, Campus France ve Nuffic tarafından yürütülen HOPES Projesi’nin hibe programının parçası olarak gerçekleşiyor.

Bu kapsamda gerçekleşen hazırlık eğitim programlarımızın ilk dönemini Haziran ayı itibariyle tamamladık. Üniversiteye yerleşme hayalleri olan 165 gencin çabasına ortak olurken, eğitim programı süresince Suriyeli gençlerin eğitim masraflarını, Türkçe Dil Yeterlilik Sınavı’na ve YÖS’e giriş ücretlerini karşıladık.

Kapsayıcı eğitim yaklaşımı ile temellendirdiğimiz Yükseköğretime Hazırlık Programında kariyer günleri ve birebir danışmanlık destek mekanizmaları ile gençlerin eğitime erişimini artıracak, sınava hazırlık süreçlerini destekleyecek motivasyon ve bilgilendirme çalışmaları yürüttük.

Yaşam ve Umut Dolu Eğitimlerimizi Sürdürmeye Devam Ediyoruz

Yeni dönem TÖMER eğitimlerimiz Temmuz ayı itibariyle başladı. Eğitimlerimize başvurmak isteyen Sultanbeyli ve yakın semtlerde yaşayan Suriyeli gençler, yuva@yuva.org.tr adresine e-posta göndererek ayrıntılı bilgiye ulaşabilirler.