Haberler

Yuva Derneği / Haberler  / Dünyanın El Değmemiş Doğal Alanlarını Gösteren Haritası Alarm Veriyor

Dünyanın El Değmemiş Doğal Alanlarını Gösteren Haritası Alarm Veriyor

Dünya’nın el değmemiş doğal hayat alanlarını gösteren haritaya göre; Dünya’nın %77’sinden, (Antartika hariç) okyanusların ise %87’sinden fazlası insan müdahalesiyle karşılaştı. 100 yıl önce bu rakam sadece %15’di. Geri kalan el değişmemiş doğal alanların çoğu sadece beş ülkede yer alıyor. Bu sebeple bu alanların korunması için bir an önce önlem alınması gerekiyor. El değmemiş doğal alanlara sahip ilk 20 ülke arasında Türkiye yer almıyor.

Yayınlanan haritaya göre Rusya, Kanada, ABD, Brezilya ve Avusturya el değmemiş doğal alanların %70’inden fazlasına sahip bulunuyor. İlk 20 ülkeye baktığımızda ise Avrupa’dan Fransa, İngiltere, Norveç ve Danimarka öne çıkarken, geniş sınırlara sahip; Rusya, Kanada, Avustralya, ABD ve Brezilya ve öne çıkıyor. Haritada dikkat çeken rakamlarda yer alıyor. 1993-2009 arasında Hindistan’dan daha büyük bir karasal alan (3.3 milyon kilometrekare)  insan yerleşimi, tarım ve madencilik nedeniyle el değmemiş doğal alan olma özelliğini kaybetti. Haritaya göre okyanuslar da aynı şekilde alarm veriyor. Endüstriyel balıkçılık, kirlilik ve deniz taşımacılığı olmayan alanlar neredeyse tamamen kutup bölgeleriyle sınırlı.

El değmemiş doğal alanlara sahip ilk 20 ülke:

Rusya, Kanada, Avustralya, ABD, Brezilya, Fransa, Kribati, Çin, Yeni Zelenda, Cezayir, Libya, Danimarka, Nijerya, Moritanya, Mali, Norveç, Çad, İngiltere.

Orijinal rapora aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

https://www.nature.com/articles/d41586-018-07183-6