Haberler

Büyük Tarım Şirketlerinin Küresel Isınmayı Dikkate Alması Gerekiyor

Sürdürülebilir uygulamalara geçiş hızını gözlemlemek için yapılan raporu haberleştiren Guardian’a göre rapor, dünyanın tarımsal uygulamalarının değiştirmek ve dünyanın yok olma riskini azaltmak için hükümetlerin ve gıda şirketlerinin en kısa sürede bir araya gelmeleri gerektiğini söylüyor.

Dünyanın en büyük gıda ve tarım işletmelerinin çoğu sürdürülebilir tarım uygulamalarını destekleyerek sera gazı emisyonlarının azaltılmasına, toprak sağlığına ve su tasarrufuna öncelik veren rejeneratif tarım uygulamaları kullanıyoru; ancak rapor, değişim hızının çok yavaş olduğunu ve dünyanın sıcaklık artışını 1.5C’den az seviyede tutmak için 2030 yılına kadar bu tarım uygulamaları kullanımının arttırılarak hızın üç katına çıkarılması gerektiğinin altını özellikle çiziyor.

Eğer bu seviye ihlal edilirse yıkıcı iklim değişikliği kaçınılmaz olacak. Gün geçtikçe büyüyen nüfusun ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik planlı bir gıda sistemine geçmenin tek çıkış yolu olduğu ve bu küresel problem için dünyanın bir araya gelerek harekete geçilmesi gerektiği aşikar.

Haberin tamamını okumak için tıklayın.

Özet çeviri: İsmail Buğra Tutanç