Haberler

Uçan Kütüphane Yeni Yuvası Avcılar’a Yola Çıkıyor

Yuva Derneği ve Alman Kültür Merkezi’nin ortaklığıyla yürütülen “Uçan Kütüphane” Projesi, İstanbul’daki yolculuğuna Sultanbeyli’den Avcılar’daki yeni istasyonuna uçarak devam ediyor. Sultanbeyli Belediyesi ve Mülteciler Derneği ortaklığıyla Aralık 2016’dan bu yana 138 Suriyeli, 142 yerel halktan çocukla doğrudan düzenli programlar ve 882 çocukla dolaylı aktiviteler gerçekleştiren mobil Kütüphane, Avcılar’a geçişi için hazırlıklarına başladı.

Uçan Kütüphane, Suriyeli ve yerel halktan çocuk ve gençler için sokakta geçirdikleri zamanı kaliteli vakte çevirdikleri, eğlenerek öğrenmenin keyfine vardıkları, yeteneklerini keşfettikleri, birbirleri arasında dayanışma ve paylaşma ilişkilerini güçlendirdikleri bir buluşma noktası oldu.

Uçan Kütüphane Sultanbeyli’de kaldığı süre boyunca, çocukların kitap okuyup hikâyenin sonunu kendi hayal dünyaları ile harmanlayıp tamamladıkları, sinema biletleri ile minderlerine kurulup film izledikleri, çevrelerindeki atık malzemelerden kullanışlı ürünler tasarladıkları, yaratıcıklarını geliştirdikleri bir alan oldu. Çocuklar katıldıkları atölyelerde birer kurabiye canavarı olup mutfakta kendi besinlerini hazırlamayı öğrendiler, pozitif bilimlerle birer kâşif olup keşfettikleri duvarları renklendirerek dile getirdiler, parmaklarıyla kuklaları buluşturup hikâyeler yarattılar. Uçan Kütüphane, Arapça ve Türkçe okuma-yazma etkinliklerinin yanı sıra, çocukların birlikte şarkı söyleyip, adım adım dans ettiği, palyaçoluğu ve sirk gösterilerini öğrenip birbirinden keyifli dakikalar geçirdiği pek çok etkinliğe ev sahipliği yaptı. Tüm bu atölye çalışmaları sırasında, çocukların ruhsal iyilik hallerini ve öğrenme ihtiyaçlarını gözeten yöntemler kullanıldı.
Uçan Kütüphane şimdi yeni evi Avcılar’da deneyimli eğitmenleri ve gönüllüleri aracılığıyla, yarattığı güvenli ve kapsayıcı öğrenme alanlarını çocuklarla, gençlerle ve yetişkinlerle buluşturmayı amaçlıyor.

Uçan Kütüphane Nedir?

Uçan Kütüphane, kamusal hizmetlere erişimi sınırlı olan ya da olmayan bölgelere mobil konteyner aracılığı ile ulaşarak yereldeki çocukların ve gençlerin kendilerine güvenli birer gelecek kurmalarını desteklemek üzere yaşam becerilerini güçlendiren ve sosyal uyum temelli çalışmalar yürüten alternatif bir öğrenme alanıdır.

Bu kapsamda, Uçan Kütüphane, çocukların ve gençlerin okula erişimlerini kolaylaştırmak, sokakta geçirilecek vakitlerini kaliteli zamana çevirmek, çocuklar ve gençler için güvenli ve kapsayıcı alanlar yaratmak üzere oluşturduğu sosyal aktivite programları ile faaliyetlerini Ocak 2017 – Ağustos 2017 tarihleri arasında İstanbul, Sultanbeyli’de hayata geçirdi. Bu süreçte, okula kısmen gidebilen veya okula gitme imkânı olmayan dezavantajlı durumda bulunan yerel halktan ve Suriyeli 7-14 yaş aralığında çocuklara ve 18-27 yaş aralığındaki gençlere ulaşıldı.

7 aylık süreçte, Uçan Kütüphane Aktivite Programı kapsamında 13 atölye çalışması tasarlandı. Bu atölyeler 7-14 yaş aralığındaki çocukların ilgi ve ihtiyaçlarına uygun şekilde planlanıp her uygulamada farklı konulara değinilerek uygulandı. Çocuk ve Gençlik Çalışanı Eğitim Programı kapsamında ise 18-27 yaş aralığındaki gönüllü gençlere ulaşıldı. Program bünyesinde, atölyelerde, yerel halktan ve Suriyeli gençlerin, çocuklarla buluşarak kolaylaştırıcı rolü üstlenmeleri için fırsatlar yaratıldı. Böylece gençlerin yaşam içerisinde sorumluluk alan bireyler olarak gelişimlerine katkı sağlanmaya çalışıldı.

Yürütülen faaliyetler sonucunda, Uçan Kütüphane, uyguladığı programlar ile çocukların ve gençlerin eğlence ve umutlarını içine katabildikleri ve kendilerini “ikinci evimiz” olarak tanımladığı, birbirleri arasındaki arkadaşlık bağlarını güçlendirdikleri ortak bir buluşma noktası oldu.