Salma’nın Evi

Yuva_Derneği / Salma’nın Evi

Salma savaşın ortasından yollara düşüp mülteci olarak bu ülke topraklarına gelen binlerce insandan biri. Bunun dışında taşıdığı önemli olan bir diğer kimliği ise kadın ve anne oluşu. Gelmiş olduğu Mersin’de, şimdi iki çocuğu ve yetmiş yaşındaki kayınvalidesi ile birlikte yaşıyor. Eşi ise sınır geçişlerinde yaşadığı problemler, resmi kayıt esnasındaki zorluklar ve ekonomik darboğazdan ötürü hala Suriye’de bulunmakta.

32 yaşındaki Salma, CfW projesinin Toroslar Belediyesi ayağında işe başlayan ilk yararlanıcı grup içinde bulunuyor. Yaklaşık altı aydır, belediyede temizlik görevlisi olarak çalışıyor Salma. Suriye’nin kültürel yaşamına bağlı olarak kadınların hiç bir şekilde çalışma hayatına dahil edilmemiş olması, Türkiye’ye gelmiş Suriyeli kadınların önüne bir engel olarak çıkıyor. Proje başlangıcında bu engelle hep birlikte yüzleşmiş bulunuyoruz. Bu kadınlardan biri olan Salma’da da ortaya çıkıyor aynı çekingenlik. Kafasındaki birçok soru işaretine rağmen, vazgeçmek yerine çalışmayı seçiyor Salma. Geçirdiğimiz bu kısa süre zarfında, hayatı boyunca iş hayatında bulunmamış tüm kadın yararlanıcılarımız, teşekkür dilekleriyle birlikte işlerinden ve iş yaşantısından duydukları mutluluğu dile getiriyorlar hepimize. Şimdi onlar çalışarak ailesini geçindiren, kendini değerli hisseden ve kendi ayakları üstünde duran insanlar.

Tüm bu yaşananların ortasında, dikkat çeken bir hikaye, bir odak noktası, belki de gözden kaçabilecek bir detay takılıyor gözlerimize. Mesleki eğitim merkezlerinden birinde, Ev Tekstili Süsleme Atölyesi’nde başladığı işi Salma’nın, tüm hayatı boyunca yaşadığı ilk iş tecrübesi. İşten arta kalan zamanlarda, ilk deneyimi olarak bir nakış üzerine resim nakşediyor. Bu ilk işinde, ürettiği ilk el emeğini, ilk çalışmasını gösteriyor bizlere uzatarak; bir ev!

Kelimelerin bir yerde kendini insanın içindeki duygulara doğru saldığı noktada, Salma’nın ellerinde geçmişinin ve anılarının o sıcak evi, bu coğrafyada sığındığı duvarların içine sığdırdığı evi, hayatı boyunca zihninde canlanan hayallerinin ortasındaki evi duruyor öylece. Salma’nın evi neresidir diye soramadan, avuçlarında Salma’nın evi bakıyor bizlere.

Özgür YILMAZ | Sosyal Çalışmacı

Emek Karşılığı Nakit Destek – Mersin

2018