Tematik Atölye Çalışmaları

Tematik atölye çalışmalarıyla sosyal, kültürel ve bireysel öğrenmeyi artıran bir öğrenme çerçevesi yaratarak birey ve grup gelişimini destekliyoruz. Çocukların, gençlerin ve yetişkinlerin kendini ifade edebildiği alanlarda, güvenli, akran iletişimini artıran ve demokratik süreçlerle katılımcıların yaşam becerilerini geliştiren atölyeler sunmayı hedefliyoruz.

Yetişkinlere yönelik atölyelerde ise, yetişkinlerin toplumsal katılımını artırmayı, bireylerin deneyimlerini paylaşabilecekleri alanlar yaratmayı, kültürlerarası iletişim olanaklarını çoğaltmayı amaçlıyoruz.

Atölye çalışmaları, katılımcı gruba bağlı olarak kendi içinde 4 alana ayrılıyor:

  1. Çocuk Atölyeleri
  2. Genç Atölyeleri
  3. Yetişkin Atölyeleri
  4. Ebeveyn Atölyeleri

Söz konusu atölyelerimiz, uygulama alanına göre 2 saatlik ve 1 haftalık programlar olarak değişiklik gösteriyor.

Çocuk Dostu Alanlar

Çocuk Dostu Alanlar (CFSs) yaygın acil durumlarda, etkilenen topluluklardan kız ve erkek çocuklarının ihtiyaçlarına ilk yanıtı verme amacıyla kullanılan bir yöntem.

Çocuklar için güvenli alanların oluşturulmasının, Suriye krizinden etkilenen çocukların korunması ve güçlendirilmesi için önemli bir strateji olduğunu düşündük.

ÇDA gençlerin fiziksel, sosyal, duygusal ve bilişsel yeteneklerini geliştirmeyi hedefler; başarı, liderlik, eğlence, dostluk ve tanıma deneyimlerini ilerletecek fırsatlar sunar. 

Çocuk Dostu Alanlar’ı, Suriyeli ve Türkiyeli çocukları birlikte desteklemek ve yapılandırılmış eğlence ve dinlence ortamları sağlamak için tasarlıyoruz.

Çocuk Dostu Alanlar (ÇDA), Suriyeli ve Türk çocuklar arasında uyum için kaynaştırıcı oryantasyon programları aracılığıyla kültürlerarası eğitimi teşvik ediyor. 

Her eğitim noktamızda Çocuk Dostu Alanlar yaratıyoruz. Böylece yetişkinler farklı programlara katılım gösterirken çocuklar kaliteli ve güvenli bir ortamda eğlenerek ve kendini geliştirerek zaman geçirme fırsatı buluyor.

Uçan Kütüphane

Sultanbeyli’de Goethe-Institut ile işbirliği yaparak yürüttüğümüz Uçan Kütüphane, hizmetlere erişimi olmayan bölgelere mobil konteyner ile erişmeyi, yerel ölçekte çocuk ve gençleri güçlendirmeyi, okula erişimlerinde kolaylaştırıcı olmayı ve sokakta geçirilen vakti kaliteli zamana çevirerek çocuklar ve gençler için güvenli ve kapsayıcı alanlar yaratmayı amaçlıyor.

Uçan Kütüphane projesi kapsamında çocuklar, özel yöntemlerle gerçekleştirilen Arapça ve Türkçe yaratıcı okuma etkinliklerine, el sanatları ve resim atölyelerine, tiyatro sınıflarına, haftalık film gösterimlerine katılıyor. Kütüphanede jonklörlük ve akrobasi eğitimleriyle keyifli zaman geçiren çocuklar, kimi zaman da bir palyaço rolüne bürünüp gülüyor, akranlarını güldürüyor. Sirk sınıfları, takım oyunları, masa oyunları gibi fiziksel aktivitelerin de gerçekleştirildiği Uçan Kütüphane projesi, uzman eğitmenler ve gönüllüler aracılığıyla yüzlerce çocuk ve gence haftada 7 gün hizmet sunuyor.

Ideas Box

Türkiye’de kütüphanelere veya diğer yaygın eğitim kaynaklarına erişimde güçlük yaşayan ya da hiç erişemeyen mülteci ve yoksun çocuk, genç ve yetişkinler için Goethe-Institut Ankara ile işbirliği yaparak Ideas Box’u sunuyoruz.

Esnek bir multimedya aracı olan Ideas Box, bağımsız eğitim materyalleriyle donatılıp atölye çalışmaları ve kurslarla birleşince tüm nesiller için bir eğitim laboratuvarına dönüşüyor. Ideas Box’ta yaklaşık 250 kitabın yanı sıra dizüstü bilgisayarlar, tabletler ve e-kitap okuyucular bulunuyor. Ayrıca içinde film gösterimi için bir projektör, tiyatro projeleri için de bir sahne bulunan Ideas Box, serbest zaman aktiviteleri ve sanat projeleri için kitaplar, filmler, video oyunları, kamera ve çeşitli materyaller de içeriyor.

Ideas Box bilgiye güvenli bir erişim sağlayan yaygın eğitim noktası olmaktan öte, mültecilere ve yoksun topluluklara bir araya gelme ve iletişim kurma fırsatı da sunuyor.

Galeri