Küresel Okuryazarlık Ağı – KOZA

2020 yılında, YUVA olarak Kyoto Club (İtalya) ortaklığı ile Çevre Okuryazarlığı İletişim Ağı Projesini başlattık. Avrupa Birliği’nin finanse ettiği proje kapsamında Türkiye’den (İstanbul, Ankara, İzmir, Balıkesir, Çanakkale, Hatay, Gaziantep ve Mersin) ve AB’den sivil toplum kuruluşlarının ve yerel yönetimlerin katılımıyla Küresel Okuryazarlık Ağını (KOZA) kurduk. An itibariyle KOZA’nın 55 üyesi vardır ve hala bünyesine yeni üyeler katmaya devam etmektedir.

KOZA’nın kurulma amacı, Türkiye’den ve Avrupa Birliği’nden sivil toplum kuruluşlarının ve yerel yönetimlerin çevre eğitimi alanında işbirliğini güçlendirmek ve böylece doğa ve insan ilişkilerine eleştirel bakabilen, bu sorunların çözümüne yönelik fikirler geliştirebilen ve bu çerçevede sorumlu davranış ve anlayış sergileyebilen “küresel okuryazar” bireylerin artmasına katkıda bulunmaktır. 

Küresel Okuryazarlık Ağına katılmak için tıklayın.

KOZA’da Ne Yapıyoruz?

KOZA olarak, çocuklar ve yetişkinler için İklim Okuryazarlığı ile Sürdürülebilirlik ve Ekolojik Okuryazarlık eğitimleri yapıyoruz. Bu eğitimleri gerçekleştirecek bir eğitmen ekibi kurduk ve aralıklarla düzenlediğimiz eğitmen eğitimleri ile ekibimiz giderek büyüyor. 

Üye kuruluşlarımız için kapasite geliştirme çalıştayları düzenliyoruz. Şu ana kadar Finansal Sürdürülebilirlik ve Kaynak Geliştirme, İzleme ve Değerlendirme ile Kampanyacılık ve İletişim konularında çalıştaylar düzenledik. 2022 yılında çevre eğitimi alanında savunuculuk temalı bir çalıştayımız olacak.

Bunların yanı sıra, ağ buluşmaları ile hem sivil toplum hem de ekoloji, iklim ve sürdürülebilirlik gündemi hakkında konuşmak, deneyim paylaşmak ve fikir üretmek için bir araya geliyoruz.

KOZA’ya Kimler katılabilir?

KOZA, çevre ve iklim değişikliği alanında eğitim ve farkındalık artırma çalışmaları düzenleyen ya da bu eğitim içeriklerine katkı sunabilecek alanlarda çalışan, KOZA’nın kurulma amacını destekleyen ve öncelikle Ankara, Balıkesir, Çanakkale, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir ve Mersin’de faaliyet yürüten tüm dernekler, vakıflar, sivil toplum ağları ve platformları, meslek örgütleri, kent konseyleri ve yerel yönetimlere açıktır.

Ayrıca başta İtalya ve Belçika olmak üzere AB üye ülkelerinden benzer alanlarda faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları ve belediyeler ağımıza katılabilirler.

Küresel Okuryazarlık Ağına katılmak için tıklayın.

 


            

Bu sayfa Avrupa Birliği’nin maddi desteği ile hazırlanmıştır. İçeriğin sorumluluğu tamamıyla Yuva Derneği’ne aittir ve Avrupa Birliği’nin görüşlerini yansıtmamaktadır.