Emek Karşılığı Nakit Destek

Emek Karşılığı Nakit Destek Projesi’ni GIZ- Alman Uluslararası İşbirliği Kurumu ve belediyelerle birlikte yürütüyoruz. 2016’da hayata geçirilen ve bugün 4 farklı bölgede (Hatay-Kırıkhan, Gaziantep-Nizip, Mersin-Akdeniz ve Mezitli ile İstanbul-Avcılar) sürdürülen projenin amacı Suriyeli mültecilere ve ihtiyaç sahibi Türk vatandaşlarına geçim kaynağı fırsatları sağlayacak etkin uygulamalar gerçekleştirmek, krizleri bertaraf edecek acil önlemler almak ve tüm vatandaşlara hizmet veren ev sahibi belediyelere destek sağlamak şeklinde sıralanıyor. Aynı zamanda bölgelerde Türkiye uyruklu işçilerle Suriye uyruklu işçilerin birlikte çalışabildiği alanlar yaratıp sosyal uyumu güçlendirmeyi de amaçlıyoruz.

Bu bağlamda Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına ve Suriye uyruklu Geçici Koruma Statüsü altındaki kişilere, belediye park ve bahçelerinin bakımı işlerinde veya temizlik işlerinde işçi statüsünde istihdam sağlanıyor.

Emek Karşılığı Nakit Destek projesi kapsamında Temmuz 2016 tarihi itibariyle istihdam çalışmaları başladı ve bugüne kadar toplam 535 kişiye istihdam sağlandı.