Doğal Olarak Genciz!

Doğal Olarak Genciz! Ekolojik Okuryazarlık Projesi, Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG) ile ortaklaşa yürütülen, Türkiye’nin gençlere yönelik ilk ekolojik okuryazarlık projesi. Ekoloji okuryazarı olmak, yeryüzünde yaşamı mümkün kılan doğal döngüleri, ekosistemi anlama ve bu dengelerin korunması için harekete geçme becerisine sahip olmak anlamına geliyor.

Kaz Dağları’ndaki bir ekolojik yaşam çiftliğinde bir hafta süren Ekolojik Okuryazarlık Eğitmen Eğitimi’ne katılan ve eğitimde doğa dostu, sürdürülebilir bir yaşam için bilgi alan gençler, edindikleri bilgileri 2 günlük eğlenceli ve interaktif, enformel eğitim programı aracılığıyla kendi akranlarına aktarıyor.

Proje kapsamında 2013- 2016 yılları arasında Tunceli, Ankara, Samsun, Bandırma, Van, İzmir, Antalya, Trabzon gibi pek çok ilde düzenlenen toplam 64 yaygınlaştırma eğitimi sayesinde 1383 gencin ekoloji okuryazarı olması sağlandı. Ayrıca, Ağustos 2015’te ayında ilk kez düzenlenen, gençler ve alanında uzman kişilerden oluşan toplam 97 kişinin katılımıyla gereçekleşen Ekolojik Gençlik Kampı’nda 4 gün boyunca enerji ve tarım politikaları, iklim değişikliği, yerel mücadeleler, su hakkı gibi konular tartışıldı. Kamp süresince gençler ekolojik ayak izlerini azaltmak için yerel tohumlar kullanılarak yetiştirilen ürünlerle etsiz beslendi ve ulaşım için sadece toplu taşıma araçları kullanıldı.