English | Türkçe

Uçan Kütüphane

“Uçan Kütüphane”de çocuklar, özel yöntemlerle gerçekleştirilen Arapça ve Türkçe yaratıcı okuma etkinliklerine, el sanatları ve resim atölyelerine, tiyatro sınıflarına, haftalık eğitimsel film gösterimlerine katılıyor. Kütüphanede jonglörlük ve akrobasi eğitimleriyle keyifli zaman geçiren çocuklar, kimi zaman da bir palyaço rolüne bürünüp gülüyor, akranlarını güldürüyor. Sirk sınıfları, takım oyunları, masa oyunları gibi fiziksel aktivitelerin de gerçekleştirildiği “Uçan Kütüphane” projesi kapsamında yüzlerce çocuk ve gence, uzman eğitmenler ve gönüllüler tarafından haftada 7 gün boyunca hizmet sunuluyor.
Sultanbeyli’de Goethe-Institut ve Yuva Derneği işbirliği ile yürütülen Uçan Kütüphane hizmetlere erişimi olmayan bölgelere mobil konteyner ile erişmek ve yereldeki çocuk ve gençleri güçlendirmek, okula erişimlerinde kolaylaştırıcı olmak ve sokakta geçirilecek vakiti kaliteli zamana çevirerek, çocuklar ve gençler için güvenli ve kapsayıcı alanlar yaratmayı amaçlıyor.

Bu kütüphane uçuyor, bölgeden bölgeye uzanıp Suriyeli ve Türkiyeli çocuklara edebiyat, sanat, film, sirk, eğlence ve umut taşıyor. Geçtiği mahallelerdeki çocuklar ve gençler için ortak bir buluşma noktası imkanı sunuyor.
Çocukların ve gençlerin bireysel becerilerini geliştiren aktiviteler, aynı zamanda farklı kültürlerden akranlarıyla güvenli bir diyalog ortamı için zemin oluşturuyor. Çocukların eğitimlerine, hayal dünyalarına ve mutluluklarına adanan “Uçan Kütüphane”, bölgeden bölgeye uçarken çocuklara umudu, güvenli bir mekanı, arkadaşlığı ve kucak dolusu sevgiyi de beraberinde getiriyor.