English | Türkçe

Emek Karşılığı Nakit Destek

Emek Karşılığı Nakit Destek Projesi GIZ- Alman Uluslararası İşbirliği Kurumu, Belediyeler ve YUVA’nın birlikte yürütülmektedir.

2016’da hayata geçirilen ve bugün 4 farklı bölgede (Hatay- Kırıkhan, Gaziantep- Nizip, Mersin- Akdeniz ve Mezitli ile İstanbul-Avcılar) sürdürülen projenin amacı Suriyeli mülteci ve ihtiyaç sahibi Türk vatandaşlarına geçim kaynağı fırsatları sağlamak için etkin uygulamalar gerçekleştirmek ve acil önlemler almanın yanı sıra, tüm vatandaşlara hizmet temin eden ev sahibi belediyelere destek sağlamaktır. Bölgelerde Türkiye uyruklu işçiler ile Suriye uyruklu işçilerin beraber çalışabildiği alanlar yaratıp, sosyal uyumu güçlendirmek diğer proje amaçlarındandır.

Bu bağlamda Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına ve Suriye uyruklu Geçici Koruma Statüsü altında olan kişilere, belediye park ve bahçelerinin bakımı işlerinde veya temizlik işlerinde işçi statüsünde istihdam sağlanmaktadır.

Emek Karşılığı Nakit Destek projesi kapsamında Temmuz 2016 tarihi itibari ile istihdam başlamış ve bugüne kadar toplam 535 kişiye istihdam sağlanmıştır.